Sponsori                                                                                                                                                                         Realizatori

„Prevenirea abandonului școlar prin intervenția timpurie corectiva a copiilor cu cerințe educative speciale”  , proiect câștigat în cadrul programului StartONG, implementat de Asociația Act for Tomorrow și finanțat de Kaufland România. Valoarea proiectului este de 18 370 RON.

Proiectul își propune promovarea dezvoltării copilului, consolidarea competențelor familiei, sprijinirea incluziunii sociale a copilului și a familiei. Oferirea unor servicii de calitate de evaluarea, de terapie și servicii educaționale adaptate, care să fie asigurate de cele mai mici vârste.

Evaluarea oferita la vârsta mica detectează eventualele probleme de comportament și integrare, nevoia de cerințe educative speciale. În cadrul proiectului vor fi evaluați peste 100 de copii sugari și de vârste mici.

Membrii asociației Prosperitas Vitae vor susține cursurile de instruire teoretică și practică pentru un număr de 15 profesioniști al Asociației pentru copii si tineri cu dizabilități Bonitas.

Activitățile de informare, promovare si de evaluare se vor desfășura în trei locații: Oradea, Salonta și Valea lui Mihai, ajungând în așa fel la peste 300 de familii.

Partenerii noștri în  acest proiect sunt CENTRUL SCOLAR DE EDUCATIE INCLUZIVA „BONITAS”, și Asociația Prosperitas Vitae, Centrul de Dezvoltare Timpurie și Reabilitare.