Sponsori

Autismul este o afecţiune considerată drept una dintre cele mai frecvente tulburări ale copilăriei, mai frecventă decât cancerul, diabetul şi sindromul Down. Statisticile internaţionale ne arată că 1 din 68 de copii suferă de autism, iar datele înregistrate în ultimii ani în România indică o creştere continuă a numărului acestora.

Este o tulburare de origine neurobiologică ce afectează copilul până la vârstă de 3 ani, până la această vârstă deficienţele sunt evidente şi poate fi stabilit un diagnostic. Autismul implică toate palierele de dezvoltare, cognitiv, comportamental, motricitate grosieră, motricitate fină, practic sunt afectate toate laturile care privesc dezvoltarea normală a unui copil.

Copiii cu autism merită șansa unei vieți mai bune, prin acces gratuit la forme de terapie specifice. Terapiile moderne s-au dovedit a fi eficiente atunci când vorbim despre integrarea în societate a copiilor cu tulburări din spectrul autist.

Prin proiectul “M.E.R.S.I.- Merit Empatie Respect Suport Integrare”, finanțat prin programul Start ONG, lansat de Kaufland Romania și implementat de Asociația Act for Tomorrow, Asociația pentru copii și tineri cu dizabilități Bonitas și-a propus să ofere cursuri și programe gratuite de terapie pentru copiii cu tulburări din spectrul autist, activități de conștientizare și informare și jocuri prin care copiii pot interacționa cu câini special instruiți pentru terapie.

Întâlnirile vizează dezvoltarea vocabularului, atenția auditivă, dezvoltarea motricității fine, memoria secvențială iar mai mult de atât, prezența câinelui amelioreaza tensiunea, îmbunătățește starea de spirit și îi face pe copii mai deschiși la noi activități.

Astfel, 50 de copii diagnosticaţi cu autism din Oradea, Valea lui Mihai și Salonta, cu vârste cuprinse între 2- 10 ani, împreună cu familiile lor au primit sprijin și vor primi intervenții de specialitate. Mai mult decât atât, 300 de elevi tipici vor cunoaște și vor înțelege mai bine lumea unui copil cu TSA. Aceștia au participat la programe de sensibilizare și conștientizare a tulburărilor din spectrul autist, cursuri de informare și bune practici, pentru copii și pedagogi, programe de suport pentru familii, instruire în terapie asistată de animale (TAA), instruire în intervenții terapeutice pentru copii cu autism, interacțiune cu câini de terapie, special instruiți.